Tetrapod betonu kalıbı

DENİZ KIYISI BETON KALIPLARI – TETRAPOD KALIBI İMALATI


Limanlar için kullanılan şiddetli dalgara karşı koruyucu özellik taşıyan, ağırlığı 120 tona kadar olabilen deniz yıldızı şeklindeki beton dalgakıran bloklara tetrapod denir.

tetrapod-betonu-kalibi-dalgakiran-imalati

Tetrapod beton bloklar  uygun pozisyonlarda yerleştirildiği taktirde hidrolik stabilite açısından en ağır dalga tesirlerine karşı taş yığmalara nazaran daha dayanıklı ve dalgakıranları daha iyi şekilde muhafaza edici bir tedbir olduğu sonucuna varılmıştır.

tetrapod-betonu-kalibi-dalgakiran-imalati

Şiddetli dalgalara maruz kalan liman inşaatlarında büyük çapta muhafaza sağlamalarından dolayı kullanılan tetrapodlar en sert deniz dalgalarına karşı hidrolik stabilite açısından  taş yığmalara nazaran daha sabit birbirine kenetlenebilir,aynı zamanda tahkimatın daha az hacimde malzeme ile yapılmasına olanak sağlar.

Tetrapod  taş dolgu  dalgakıranların koruma tabakasında kullanılan kilitlenme özelliğine sahip özel tipli bir beton elemandır.  Tetrapod  taş dolgu  dalgakıranın koruyucu tabakasına iki farklı tipte yerleştirilmektedir. Bu iki tip yerleştirmenin stabilite açısından davranışları farklıdır.

1. Tip yerleştirme :  Alt tabakadaki tetrapodların üç bacağı şeve oturur ve bir bacağı yukarı bakar. İkinci sırada ise tetrapodların bir bacağı birinci sıra tetrapodların arasına aşağı bakacak şekilde yerleştirilir.

2. Tip yerleştirme : Alt tabakadaki  tetrapodların üç bacağı yine şeve oturur ve bir bacağı yukarı bakar.  İkinci sıradaki tetrapodların  3 bacağı  alt  tabakadaki tetrapodların alt  bacaklarının üzerine oturturulur, bir  bacağı yine yukarı bakar.

Uygulamalarda   1.Tip   yerleştirme daha çok tercih edilmektedir.

tetrapod-betonu-kalibi-dalgakiran-imalati