Türkiye’nin en büyük atatürk anıtı

CE SERTİFİKALI sanayi, inşaat, şantiye donanımları ve ekipmanları

 

Türkiye 'nin  en büyük atatürk anıtını yaptık


Firmamız 2011 yılında Türkiye'nin en büyük  Atatürk  heykeli  projesine imza atmıştır. 22 metre yüksekliğinde ki çelik heykel konstrüksiyonu,  boruların  kafes yapıda birleştirilmesiyle oluşturlmuştur.  Heykelinkonstrüksiyonunda  55 TON çelik kullanılmıştır.  artvin deki  atatürk heykeli  kaidesiyle birlikte  yerden  yüksekliği  35 metredir.3 boyutlu bir ağ görünümünde olan bu proje Türkiye'de bir ilktir. Artvin de atatürk heykeli 'nin  çelik imalat projesi  firmamızda konusunda uzman mühendisler tarafından hazırlanmıştır.  Tüm parçaların projesi  hazırlandıktan sonra, bileşen parçaları  tek tek hazırlanıp tecrübeli mühendislermizin kontrolünde % 0,3 hassasiyetle 3 boyutlu montajı  gerçekleştirilmiştir. Heykel,  SITKI   KAHVECİOĞLU  VAKFI  tarafından,ARTVİN ili , atatepe (toptepe) alanı için yaptırılmıştır. KARMA METAL İMALAT TOPLULUĞU olarak  böyle zorlu  projelere  imza atmanın onurunu taşıyoruz.

Dünyanın sayılı büyük heykellerinden biri olacak olan Artvin Toptepe ( Atatepe )' ye yapılan Atatürk Heykeli 'nin imalatı fabrika içinde 7 ay kadar vakit aldı.     2011 haziran  ayında son parçaları  gönderildi.  Ancak bakır kaplama işçiliğini yapan heykeltraşların  bakır  kaplama ile ilgili 35 metre yükseklikte  yaşayacağı zorluklardan  dolayı  heykelin yerine montajı   9. aya  ertelenip,  11. ayda tamamlanmıştır.   2011 sonbahar mevsiminin sonunda tamamlanan artvin heykelinin tüm konstrüksiyonimalat süresi 9 aydır.

Artvin Atatürk Anıtı nın aşağıdaki  işlemleri

  • Heykelin   çelik  konstrüksiyonunun  imalata yönelik  3 boyutlu   tasarımı 
  • İmalat projelerinin hazırlanması
  • Boruların cnc makinasında işlenmesi ,
  • Heykel konstrüksiyon borularının 3 boyutlu  birleştirilmesi ve kaynaklarının yapılması
  • Tırlara sığacak kadar ebatlarda modüler olarak parça parça yapılan heykelin arvinde birleştirilerek  montajının yapılması

 firmamız  tarafından yapılmıştır

Atatürk heykeli nin gövdesinde  çelik boru kullanılmasının nedeni ise çelik boru, maliyet/mukavemet yönünden en ideal kesitli konstrüksiyon elemanıdır. Ancak bu avantajının yanında bir heykel konstrüksiyonununyapısını, çelik boruları değişik farklı açılarla birleştirerek 3 BOYUTLU bir örümcek ağı gibi yapmak oldukça zordu, (du) diyoruruz çünkü KARMA METAL  bu zorlukları yıllar öncesinde aşmıştı.  Hiçbir firmanın tercih etmeyeceği bu yöntem firmamızın uzmanlık alanı olmuştu. Artvin atatürk heykelinin yapımında firmamıznın  tercih edilmesinin nedeni bu alanda  kendini  kanıtlamış sektörde  en iyisi olmasıdır.

Heykelin konstrüksiyon yapısını sizlerinde son zamanlarda bilim kurgu, animasyon, aksiyon vb. filmlerden bildiğiniz 3D animasyon-simülasyon programlarını kullanılarak hazırladık. Sonra 3D katı modelleme programları kullanılarak imalata yönelik projelerini çıkardık. Bu iş çok zaman alıcıydı. Heykel üzerinde yaklaşık  1400 boru parçası vardı. Ve herbir boru birbirinden farklıydı. Bir boru parçasını 3-5 saat gibi bir zamanda hazırlayabiliyorduk. 1 düğümde 7-13 adet boru birleşimi vardı. Heykelin fabrikamızdaki imalatı yaklaşık 7 ay sürdü. firmamızsadece gündüz fabrikada çalışmıyordu. Özellikle teknik birimimiz uykusuz kalarak karşılarına çıkan problemler için ileriye dönük çözümler geliştiriyorlardı.

Türkiye de, bu projeyi yapmak için kullandığımız bilgisayar kontrollü (CNC ) boru işleme makinelerini alan ilk firmayız. Bu işleri yapmak için sadece makinelerin olması yeterli mi diye sorarsanız. Asla yeterli değil, bu iş ciddi bir mühendislik hizmeti gerektirir.  Aslında yıllar öncesinde oluşturduğumuz mühendislik hizmetimiz ve imalat yatırımlarımız endüstri gelişimine katkıda bulunma amaçlıydı. Ama bu hazırlıklarımızla yıllar sonra bu kadar güzel, Türkiye’nin hatta dünyanın dört bir yanından bilinecek bir projeye imza atacağımız hiç aklımıza gelmemişti.

CAD/CAM  destekli imalat ile önce ürünlerin 3D resmi / çizimi  bilgisayar ortamında oluşturulur,  resim  / çizim hazırlakılarıbittikten sonra  cnc işleme makinelerini kullanarak paslanmaz çelik heykel imalatı yapılır. Müşterilerin isteklerine göre paslanmaz çelik heykel,paslanmaz çelik firma logosu , paslamaz çelik anıt , pasanmaz çelik  rölyef  imalatı yapıyoruz.  

Yaptığımız  paslanmaz çelik heykel, logo , rölyef,  anıtlarla  şehir parkları ,   alışvriş merkezlerinin içi , alışveriş merkezlerinin önü,  şirket bahçe alanları , şirket binalrının içi, şirket bina ön duvarları görkemli hale gelecektir

Heykel traş ve mimar  arkadaşlar,  çelik heykel sergisi / sergileri  veya uygulamalarınız için hayalini  kurduğunuz,   her türlü paslanmaz çelik heykel, paslanmaz çelik logo , pasanmaz çelik anıt , paslan  imalatı için  firmamızdan destek alabilirsiniz

artvin-ataturk-heykeli-aniti-imalati (3)

Atatürk anıtı

artvin-ataturk-heykeli-aniti-imalati (6)

Atatürk anıtı

artvin-ataturk-heykeli-aniti-imalati (2)

Atatürk anıtı

artvin-ataturk-heykeli-aniti-imalati (1)

Atatürk anıtı

Atatürk anıtı

artvin-ataturk-heykeli-aniti-imalati (1)

Atatürk anıtı

error: Ce Copyright Tüm Hakları KARMA METAL\'e Saklıdır