Daldırma galvaniz ve elektro galvaniz kaplama

CE SERTİFİKALI sanayi, inşaat, şantiye donanımları ve ekipmanları

Sıcak daldırma galvaniz -  elektrolize galvaniz kaplama


Çelik malzemeler atmosferik ortamda bulunan oksijenden etkilenip  tepkimeye girerek zaman içinde fiziksel, kimyasal, elektriksel ve diğer özelliklerini kaybederek korozyona uğrarlar. Bu değişikliğe, oksitlenme veya metalin paslanması  denilir. Paslanma sadece görüntü bozukluğu olmayıp aynı zamanda metali aşındıran bir kimyasal reaksiyondur. Bu reaksiyon metalin yüzeyinde metalin et kalınlığını incelterek mukavetmet  kaybına neden olur.  metalin yüzeyinde zamanla kalınlaşan oksit tabaka   ana metalden yaklaşık 30 kat büyük bir hacim oluşturduğundan, paslananan metalin çevresindeki elemanları da patlatmaya eğilimlidir. Metali, paslanmayı oluşturan dış etkenlerden uzak tutabilmek amacıyla  metal yüzeylere koruyucu yöntemler uygulanır. Bu koruyucu yöntemlerden bazıları boya, plastik, nikel, krom, bakır ve çinko kaplamadır. Ancak; bütün bu kaplama yöntemleri arasında Çinko kaplama   kaplama en güvenli ve uzun ömürlü olanıdır.

Sıcak daldırma galvaniz kaplama da Kalın ve nüfusiyeti yüksek ve homojen bir yüzey filmi oluşturur, diğer yöntemlerle ulaşılamayan kritik noktalar (iç hacimler, keskin köşeler, kesim yerleri, delik yüzeyleri, boşluklar) vs. korunmuş olur.Yüzey  koruma uygulamalarından olan  boya , krom kaplama , nikel kaplama, plastik kaplama vb... uygulamalar  çizilmelerde , çatlamalarda  atmosferdeki oksijen atomları  bu çizik ve çatlaklardan  içeri girip  metalle  kimyasal reaksiyona girerek oksitlenmeyi başlatır. Oysa sıcak daldırma galvaniz kaplama da çizikler olsa dahi çizik çevresindeki  çinkonun oksitlenme eğilimi  metalden daha fazla olduğunda  çizik etrafındaki oksijeni  çinko kendi üzerine çekmektedir. Böylece çizik etrafında oksijen atomları kalmamış oluyor. Buna  “katodik koruma” denir.  Aynı nedenlerle, elektro galvanizle kaplanmış yüzeyler, darbelere karşı da görece korunmalıdır.Elektrogalvaniz kaplamada  sulu ıslak  malzemeler  santrifüj  makinasının içine atılarak  suyu derinlemesine atarak malzemeyi kurutmaktadır. Santrifüjleme,  galvaniz kaplama yapılmış malzemenin suyunu  kurtumanın en hızlı yöntemidir.
Kaplanan malzeme ile çinko metalürjik bir bağ oluşturur ve malzeme yüzeyinde meydana gelen alaşım tabakaları dış etkilere karşı dayanıklı bir kaplama sağlar. sıcak daldırma galvaniz kaplama , yüzey kaplama yöntemleri arasında en uzun ömürlü olanıdır ve hiçbir bakım gerektirmez.

Belli bir estetik cazibesi vardır. İlk başları parlak ve iki boyutlu kristalin bir görünüşe sahip olan kaplama yüzeyi, zamanla matlaşarak homojen mat gri renkte bir yüzeye dönüşür. Ekonomik bir yöntemdir.

Galvaniz kaplama yöntemleri

1) Sıcak daldırma galvanizleme
2) Elektro galvaniz kaplama
3) Galvaniz püskürtme

Sıcak daldırma galvaniz kaplama

Elektro galvaniz kaplama

Sıcak daldırma galvaniz kaplama

Elektro galvaniz kaplama

error: Ce Copyright Tüm Hakları KARMA METAL\'e Saklıdır